Whatsapp Programı Tehlike Saçıyor

ByÇağlar YILDIZ

Oca 30, 2013 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu ve Hollanda Veri Koruma Kurumu, Whatsapp’ın, kullanıcılarının telefon rehberindeki tüm numaralara erişebildiği ve bilgileri elinde tuttuğu için, özel hayatın gizliliği kanununun ihlal edildiği gerekçesiyle başlattığı soruşturmada birtakım bulgulara ulaşıldığını açıkladı.

Kullanıcılarının da bildiği gibi bu programın kurulu olduğu telefonda, telefon rehberi otomatik olarak programın rehberine de ekleniyor. WhatsApp‘ı kullananların kartvizit isimleri “Favoriler” adlı menüde tutuluyor, diğerleri ise kullanmayanlar. 

Yalnızca IOS 6 işletim sisteminde, kişiler manuel eklenerek, tüm rehberin otomatik olarak kayıt altına alınması engellenebiliyor. Ancak diğer akıllı telefon ve işletim sistemlerinde, program, Whatsapp uygulamasını kullanmayan diğer kişilerin bilgilerini silmek yerinde elinde tutabiliyor.

Ayrıca OPC ve CBP soruşturmanın başında, şifresiz Wi-Fi bağlantısı üzerinde yollanan Whatsapp iletilerinin şifrelenmediğini ve şifrelenmeyen mesajların rahatlıkla ele geçirilebileceğini belirtmesi üzerine program Eylül ayından itibaren gönderilen mesajları şifrelemeye başlamıştı.

Aralık sonunda, programın bir günde 18 milyar mesaj barajına ulaştığı açıklanmıştı.
 
Programın Amacı:
 
Bu program ile internet aracılığıyla ücretsiz kısa mesaj gönderebilirsiniz. Fakat karşı tarafta da aynı programın olması lazım tabiki. Kısa mesaj ile de kalmamakla birlikte dosya, fotoğraf, video, mp3 gibi dosyalarınızı da  ücretsiz gönderebiliyorsunuz.