Evet, Mega Holdings Nedir?… Biliyorsunuz (ama sadece kazanç yeri olarak biliyorsunuz) Mega Holdings herkese milyarlar (!) kazandıma vaadiyle kendine sözde takım arkadaşı alıyor.. kısa ve öz olarak Mega’nın tanımı bu.

Gelelim ne iş yaptığına. E-Ticaret işi yapıyor. 300 TL olmayan bir siteyi 1600 TL gibi uçuk kaçık fiyatlara sözde takım arkadaşlarına sattırmaya çalışıyorlar.

Biraz açalım isterseniz, Mega Holding ilk bakışta Web Sitesi yapıyor ve satıyor. Web Sitesi deyince ve hatta bu kadar takım arkadaşlarını toplayan bir Mega Holding’in dağıttığı takım liderlerine verdiği siteleri inceleyin.

(muhakkak çevrenizde vardır. Örnek: bu işe giren kişinin ismi “Çağlar Yıldız” bunun web site adresi: www.caglaryildiz.net oluyor. Ve içine baktığınızda webmaster işine ilk başlayanlardan daha amatör bir görsel (!) ile bir site çıkıyor karşımıza.)

Diğer yandan ve en önemli ve sizlerinde dikkate alacağı bir konu var;

Şimdi varsayımlarla yazayım isterseniz, bir iş başvurusunda bulundunuz. X adlı firmaya gidersiniz, kısacası ben buyum ben bu işi yaparım gibi cümleler kurarsınız. Karşınızdaki firma sahibi sizi deneme sürecine alacaktır. Bunun için sizden para istiyor mu? Tabi ki de HAYIR. Belki o deneme sürecinde size para da veriyorlar.

Mega Holding ise sözde takım arkadaşı (!) seçerken sizden 1500-2000 TL gibi bir ücret talep ediyor, ücreti verdiğinizde size bir kıytırıktan site açıyor, küçük yerlerden bir kişi seçip altına araba bile veriyor ve milleti şirketlerine çekmeye çalışıyorlar..

Tabi bu işin biraz da yine sözde karizması (!) var. Ne mi? Çeşitli sunumlarla sizden alınan paralarla en güzel yerlerde yeniliyor içiliyor, Facebook’larda boy boy fotoğraflarınız oluyor, etiket yapıyorsunuz falan filan.. 🙂

Şimdi kararınızı verdiniz mi?

Güncelleme: (biraz daha kaynak.. MEGA HOLDİNGS BİMER CEVABI)

Başvurunuz incelenmiş olup, Genel Müdürlüğümüzce şikâyetinize konu firma denetim listesinde bulunmakta olup, ilgili denetim raporu henüz incelenme aşamasındadır. Bilindiği gibi, piramit sistemler, üyelerin sisteme yeni üyeler bulduklarında gelir elde edebildiği, yeni üye bulmanın imkansız hale geldiğinde ise sistemin tıkanarak insanların paralarını kaybettiği organizasyondur.

Kişiler piramit sisteme üye olmak için belli bir para, giriş ücreti vermek zorundadırlar. Bu giriş ücretinin bir kısmını sistemi kuranlar alırken, kalan kısmı ise eski üyelere komisyon olarak dağıtılmaktadır. Üyelerin sistemden para kazanabilmeleri için yeni üyeler bulmaları gerekmektedir.

Piramit sistemler üzerinden gerçekleştirilen pazarlama, Türk Hukuku açısından ele alındığında bu tip satışların hangi hükümler gereğince değerlendirileceği hususu açık değildir. Ülkemizde piramit sistemini düzenleyen veya yasaklayan özel bir düzenleme olmaması nedeniyle, bu pazarlama yöntemi ile satış yapan şirketlerin ülkemizdeki faaliyetleri uygun düştüğü ölçüde, 4077 sayılı Kanunun Kapıdan Satışlar ve Mesafeli Sözleşmelerle ilgili madde hükümleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Ayrıca Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil eden bir durum tespit edildiği takdirde ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Bilindiği gibi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu mülga eden 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 28.11.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşmış olup, altı ay sonra da yürürlüğe girecektir. Kanun metnine http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/kanunlar_sd.durumu?kanun_no=6502 ve http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6502.html linklerinden ulaşılabilir.

Adı geçen Kanunun “Piramit satış sistemleri” başlıklı 80 inci maddesinde;

MADDE 80- (1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.” hükmü yer almaktadır.

Bununla beraber konu ile ilgili bir mağduriyetiniz bulunması durumunda buna ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir: 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde iki kurum yetkili kılınmıştır.

Bunlar, ilçelerde “Kaymakamlık” bünyesinde oluşturulan “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri” ve illerde “Tüketici Mahkemeleri”dir. Halen Tüketici Mahkemesi oluşturulmayan yerlerde ise genel görevli Asliye Hukuk Mahkemeleri “Tüketici Mahkemesi” sıfatıyla görev yapmaktadır. Buna göre:

  • a) Değeri 2014 yılı için 1.272,19-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru zorunludur. Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.
  • b) Değeri 2014 yılı için 1. 272,19-TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan tüketici mahkemesine de başvurulabilir.

Hakem heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliğinde olduğundan, uyuşmazlığın çözümlenmemesi halinde yine Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekecektir.

Başvurunuza konu uyuşmazlığınızın çözümü amacıyla uyuşmazlık konusunun parasal değerini de dikkate alarak, ikamet ettiğiniz yerde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerektiği değerlendirilmektedir.

Bunun yanısıra, konusu suç teşkil eden herhangi bir mağduriyetle karşılaşılması halinde ilgili Savcılığa başvurulması gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

10 thoughts on “Mega Holdings Nedir?”
  1. abi öncelikle iyi gunler.bende göksunluyum.iki gun önce aynı teklifi 2 yıldır görmediğim arkadaşımdan aldım.aynı vaatleri ballandıra ballandıra anlattı.banada mantıklı geldi.ama araştırmaya başladığımda titan saadet zinciri diye bir olay yaşandığını gördüm.sizin gibi bi kaç abimin yazılarını okudum ve aklım gerçekten karıştı.abi bi hukukcu olarak bunun yasal zemini var mı?sonu titan saadet zinciri gibimi olur?
    teşekkürler…

  2. abi öncelikle iyi gunler.bende göksunluyum.iki gun önce aynı teklifi 2 yıldır görmediğim arkadaşımdan aldım.aynı vaatleri ballandıra ballandıra anlattı.banada mantıklı geldi.ama araştırmaya başladığımda titan saadet zinciri diye bir olay yaşandığını gördüm.sizin gibi bi kaç abimin yazılarını okudum ve aklım gerçekten karıştı.abi bi hukukcu olarak bunun yasal zemini var mı?sonu titan saadet zinciri gibimi olur?
    teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir