Nasıl Traş Olmalı? Trend Sakal Modelleri

Nasıl traş olmalı diyenler için aşağıda sakal traşı nasıl yapılır ya da sakal traşı nasıl olunur sorularına faydalı ipuçları vermeye çalışacağız.

Erkeklerin ortak sorunlarından biri olan sakal tıraşı sonrası tahriş, doğru şekilde yapılan bir tıraş ile büyük oranda azalacaktır. Özellikle sakal tıraşının her gün yapılan düzenli bir alışkanlık haline gelmesi, cildin de her gün zarar görmesi anlamına gelir. Bu aşamada hem sakal traşı sonrası cilt yüzeyinde oluşan tahrişin azalması hem de tıraşın çok daha rahat ve kısa süre içerisinde yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Çoğu erkek banyo yaptıktan sonra sakal tıraşı olmanın çok daha rahat olduğunu fark etmiştir. Gerçekten de banyo esnasında sıcak su ile uzun süre temas eden yüz, alt tabakadaki nem oranının artmasını ve böylece sakalların yumuşamasını sağlar. Sakal tıraşını zorlu ve can yakan bir hale sokan, kılların sert olmasıdır. Tıraş bıçağının cilde sürülmesi ile kesilen sert kıllar tıpkı bir iğne gibi cilde sürtünerek, cilt yüzeyinin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle tıraş için hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, tıraş öncesi parmak uçları ile yüze masaj yapılarak birkaç dakika boyunca sürülmesi gerekir.

Nasıl Traş Olmalı? Trend Sakal Modelleri
Nasıl Traş Olmalı? Trend Sakal Modelleri

Traş Öncesi

Tıraş öncesi sürülen tıraş sabunu, jel ya da tıraş köpüğünün biraz daha uzun süre masaj yapılarak sürülmesi, kılların daha yumuşak hale gelmesini ve dolayısı ile çok daha rahat tıraş olunmasını sağlar. Bu aşamada sakal tıraşı için kullanılan tüm ürünlerde sakalların çıkış yönüne de dikkat edilmesi gerekir. Sakal tıraşı için kullanılan jilet, ustura ya da tıraş makinalarında her zaman sakalların çıktığı yöne doğru tıraş olunmalıdır. Bu şekilde tıraş olmak ayrıca tıraşın daha rahat ve acısız şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

 

Bazı tıraş makinalarının yuvarlak yapılı bıçakları, kıl köklerine zarar vererek sakalların çıkış yönünü değiştirebilir. Bu nedenle bu tür makinalar ile sakal tıraşı olurken mümkün olduğunca cilde fazla baskı uygulanmaması gerekir. Tek yönlü tıraş imkanı sunan tıraş makinaların da ise bu tür sorunların yaşanmadığı görülmüştür. Ustura ile tıraş olan erkeklerin de sakallarını yumuşatmak için biraz daha uzun süre jel ya da köpük sürmesinde fayda vardır. Daha uzun süre masaj yapılarak sürülen bu tür tıraş malzemeleri, sakalların daha yumuşak olmasını ve böylece usturanın daha rahat kullanılmasını sağlayacaktır.

Şimdi sizlere bir uzman gözüyle traşın nasıl olunması gerektiğini aktaralım;

Nasıl Traş Olmalı – Sakal Traşı Nasıl Yapılır ?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, sakal traşı nasıl yapılır ve sakal traşı nasıl olunur başta olmak üzere nasıl traş olmalı sorularına yanıt olabilecek aşağıdaki tavsiyelerde bulunmaktadır.

Nasıl Traş Olmalı:

Aktaş, özellikle tıraş esnasında kullanılan sabun ve köpüklerin, alerjiye yol açabileceği üzerinde durdu. Hassas cilde sahip olanların, söz konusu ürünleri kullanırken daha dikkatli olmalarını gerektiğini söyleyen Aktaş, P.H oranı 4.5 ve 5.5 arasındaki ürünlerin kullanımını salık verdi.

Aktaş, aksi takdirde ciltte kuruluk ve kaşınma gibi komplikasyonların oluşabileceğini dile getirdi. Makinenin daha fazla kuruluk yaratması nedeniyle jilete göre daha sağlıksız olduğuna değinen Aktaş, “Makine yakıcı özelliğinden dolayı kurumaya yol açtığı için özellikle derinin katlandığı bölgelerde kızarıklıklara, 1. derece yanıklara ve su toplanmalara neden olacaktır. Eğer kesmeden, dikkatli jilet kullanılırsa, bu makineden daha sağlıklıdır” dedi. Aktaş, her gün tıraş olma mecburiyeti olanlara şu tavsiyelerde bulundu:

Sakal Traşı Nasıl Yapılır Olunur:

“2 ya da 3 bıçaklı jilet kullanmak ciltte daha az tahrişe neden olur. Tek jiletle 2 ya da 3 kez köpük sürmek, kontakt temasın artmasından dolayı alerjik reaksiyon riskini artıracaktır. Bu nedenle 2 ya da 3 bıçaklı jiletle tek bir kez temas daha uygundur. Bunun yanı sıra kıllar hangi tarafaysa o tarafa doğru tıraş olunmalıdır. Tıraş sonrası batan kılların üzerine antibiyotikli bir krem sürmek şikayetleri minimuma indirecektir.”

Sakal Traşından Sonra

Sakal traşından sonra sürülen kolonyanın sıhhi olmadığını ifade eden Aktaş, metil alkol içeriği olan kolonyaların sabundan daha fazla alerjiye neden olduğunu, bu nedenle sakal traşından sonra kolonya sürmenin sıhhi olmadığı gibi gereksiz de olduğunu belirtmiştir.

Aktaş, bunun yanı sıra, evde tıraş olmanın berberde tıraş olmaktan daha steril olduğuna da dikkat çekti. AIDS ve sarılık gibi hastalıkların sıcak kan yoluyla bulaştığının altını çizen Aktaş, berberde olunan tıraşta, aynı jilet kullanılması ihtimali olduğu için, bu tür hastalıkların bulaşma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

By Cagslar