Geliyoo.com için bir açıklamada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan geldi. Haberleşme Bakanlığı, Geliyoo.com için önemlli açıklamalarda bulundu.

Büyük tartışmalarla beta testine başlayan Geliyoo.com, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. 10 yılda, 10 Milyon TL bütçeyle oluşturulan yerli arama motoru Geliyoo.com‘un çıkışından birkaç saat sonra 59 dolarlık hazır tema ile kullanılma sunulduğu ortaya çıkmıştı.

Sosyal medyada yapılan tartışmalara tepki olarak çıkan Gidiyoo.org, ‘Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo? mottosuyla büyük yankı uyandırdı.

Yaşan tüm bu olayların ardından gerekli açıklamayı yapan Geliyoo.com yetklileri, 10 Milyon TL’yi Geliyoo.com için özel olarak geliştirdikleri yazılım üzerine ayırdıklarını ve arama motorunun şu anlık test aşamasında olduğunu belirttiler.

Bakanlıktan ”yerli arama motoru” için resmi açıklama geldi!

Yerli arama motoru Geliyoo.com hakkında çıkan haberler sonrasında bir açıklamada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan geldi. Geliyoo.com projesinin bakanlık tarafından desteklendiği algısının oluşturulmaya çalışıldığı belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı şu açıklamalara yer verdi:

“Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili bakanlığımızla bir temasları olmamıştır.

Ancak, bugün Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir. ‘Geliyoo’ isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki ‘Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz’ açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.” 

Böylece oluşturulmak istenen algıyı ortadan kaldırılan Bakanlık, Geliyoo.com‘a destek vermediklerini açıkladı. İlk yerli arama motoru sloganı ile yola çıkan Geliyoo.com tartışılmaya devam ediliyor.

Bildiğiniz gibi Geliyoo.com bir bot sayesinde, Google‘daki arama sonuçları otomatikman sıralamasından dolayı, ortaya çıkan yerli arama motoru tartışması bütün sosyal medyayı sarmıştı.

Kaynak: SDN