Bedelli Askerlik Soruları

Bedelli Askerlik Soruları ile ilgili olarak Bedelli Askerlik Facebook Gurubu yönetimince siz değerli takipçilerimizin aklındaki soruları yanıtlamaya çalıştık. Bedelli Askerlik Sevk Başlangıç Süreci, Bilet Alma Süreci ve dikkat edeceğiniz püf noktaları sizinle paylaşmak istedik.

Bedelli Askerlik Soruları
Bedelli Askerlik Soruları

Bedelli Askerlik Sevk Başlangıç Süreci

Sevk başlangıç tarihi E-Devlette size özel belirlenen tarih ile başlar. Gitmeden önce bu tarihler konusunda herkesin kafası karışıktı. Ne zaman teslim olacağız, ne zaman terhis olacağız, herkesin aklında aynı soru.

Örnek verecek olursak, Sevk başlangıç tarihi 3 Nisan, İstanbul’da ikamet eden bir kişi Erzincan’da askerlik yapacak. İstanbul-Erzincan arası 750-850 km olduğu için 2 gün yol izni veriliyor. Giriş yapacağı son tarih 6 Nisan olmuş oldu.

Bulunduğunuz şehirlerin durumuna göre sevk belgenizi almadan önce kendi bilet planınızı bu şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet’ten sevk belgesi alacaksanız, E-Devlet’te kayıtlı olan ikametgah belgeniz baz alınıyor ve izin süresi buna göre hesaplanıyor. Sevk belgenizi almak için askerlik şubesine gidecek olursanız, gittiğiniz askerlik şubesine göre yol izniniz belirleniyor.

Bedelli Askerlik Bilet alma süreci

Sevk tarihlerinizi ayarladınız, biletler pahalanmadan biletimi alayım dediniz. Tavsiyem kesinlikle esnek bilet almanız. Çünkü biz ilk başta sevkimiz 31 Mart’ta başlayacak zannediyorduk. Biletleri ona göre aldık ve alınan erteleme kararıyla havayolu şirketlerini bir güzel zengin ettik, şehrin otellerini erkenden gidip kalkındırdık.

Bedelli Askerlik Nizamiye Girişi

Nizamiyeden girişte tabii ki ilk soru cep telefonu. Dünyayı sadece ‘Android’den ibaret sandıklarından ‘Android’i ve sivil hattı olanlar PTT ile geri göndersin ya da emanete bıraksın.” sözüyle ilk başlangıcı yaptık. Bende hiçbir şey olmadığından bu aşamayı Fast Track ile geçtim. Aynı şekilde yiyecek, içecek ve ilaç sokulmasına da müsaade edilmiyor. Bunları tamamen atmak zorundasınız. Telefonları şehirde teslim alan emanetçiler de oluyor. Askeri malzemeler satan yerlere sorun mutlaka, onlar da belirli bir ücret karşılığında teslim alıyor. Hatta kaldığınız otel bile.

Akıllı olmayan ve kamerası olmayan telefonu, Turkcell‘in Askercell tarifesiyle kullanabiliyorsunuz. Askercell tarifesine geçmek ücretsiz ama yeni hat ücreti 100 TL. Askercell‘i bir tarife olarak düşünebilirsiniz, sadece Turkcell‘in sunmasına izin verilmiş.

Hattınız kontörlüyse yeni hat almadan da geçiş yapabilirsiniz, ama benim taahhüdüm vardı, bu adımı atmadım. Hattın özelliği sadece mesai saatleri dışında (akşam 18:00’dan sonra) tanımladığınız 5 numara ile görüşebiliyor olmanız. Data erişimine tamamen kapalı ama sms alıp gönderebiliyorsunuz. Ayrıca Nizamiye kapısında Askercell tarifeli Turkcell hat satan stantlar da bulunuyor.

Hızlandırılmış temel eğitimler


Bedelli Askerlik hizmeti kapsamında bize temel askerlik eğitimi veriyorlar. “Hızlandırılmış Askerlik Kursu” da denilebilir. O kadar hızlandırılmış ki müfredattaki çoğu dersleri vs. göremedik O derece hızlıydı. Tahtada “Çanakkale Savaşı ve Atatürk Dersi” vardı ama dershaneleri sadece molalarda dinlenmek için kullandık.

Bazı beden hareketleri olarak adlandırılan “Tüfeksiz Hareketler Serisi” eğitimlerini aldık. Tekmil nasıl verilir, rütbeler nelerdir, tören yürüyüşü nasıl yapılır, silah nasıl kullanılır, atış nasıl yapılır gibi temel şeyler gördük. Ama tekrar tekrar.

[the_ad_placement id=”icerik”]

Genelde yarım saat eğitim görüp 1 saat mola verdiğimiz zamanlar da oldu o konuda bir şey diyemiyorum ama Perşembe günleri “Gece Eğitimi” adında ek bir eğitim daha vardı. O gün kesintisiz 16 saat ayakta ve soğukta kalmıştık. Gece Eğitimi bir nevi ‘hava kararınca nasıl asker olunur’u anlatıyordu sanırım. Sanırım diyorum çünkü kitaptan bir asker çıkıp okumuştu. O yorgunlukta bir kelimesini bile dinlediğimi sanmıyorum.

Düşündüğüm tek şey oturup sıcak bir yerde dinlenmekti artık. Eğitimler ortalara doğru iyice “zorlandırılmış” olmaya başlamıştı aslında. Yoran şey eğitimlerden ziyade boş boş ayakta beklemekti belki de. 10 dakika bir şey anlatılacak diye 1 saatten fazla içtima beklediğimiz bile oldu. Tabi beyini nizamiyede bıraktığınız için bunları sorgulama gereği duymuyorsunuz

Aklımıza gelen bazı pratik bilgileri de sizler ile paylaşıyoruz;

  • Dolapların nizami olması lazım.
  • Havlunuzu büyük olan askıya asmanız gerekiyor
  • Küçük olan havlu üst tarafa konulması gerekiyor
  • Kıyafetler muşamba kılıfa girecek
  • Tıraş malzemeleriniz kutuda olacak ve yukarı bölmede diklemesine yer alacak.
  • Kamuflajlar askılı kılıfa girecek. (kuru temizlemecilerden alabilirsiniz)
  • 1 Adet terlik, 1 adet spor ayakkabısı olması gerek.

 Sizin de burada yazmayan tecrübeleriniz ve askere gidecek arkadaşlara tavsiyeleriniz varsa; lütfen https://www.facebook.com/groups/bedelliaskerim/ adlı Bedelli Askerlik facebook grubumuza veya [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

[the_ad_placement id=”icerik”]

Bedelli Askerlik Facebook Yönetimi’nden Ozan SARGIN ve Kürşad Beye teşekkürler.

By Cagslar

One thought on “Bedelli Askerlik Soru-Cevap”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir