Bilgisayar kasası özellikle masa üstü modellerde seçimi özen gerektiren bir işlemdir. Bilgisayar Kasası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli sorusu da buna paralel olarak merak edilen bir soru. Biz de bu makalede bilgisayar kasası seçerken dikkat edilecek noktalara değineceğiz. Bilindiği gibi kasalar yıllar boyunca kullanılmak üzere alınırlar. Hareketli tek parçaları fanlarıdır. Motivasyonunuzu bozmayacak gürültü çıkarmayacak kasa seçimi önemlidir.

Bilgisayar Kasa seçimi

Bilgisayar kasaları 30 dolar + kdv fiyatla başlar 1000 dolar +kdv fiyata kadar çıkabilir. İçlerinde sadece power Supply adı verilen  ve çeşitli DC voltajda enerji veren ana birim vardır. Bu cihazlar 250 Watt ile 1000 Watt arasında değişen güçlere sahiptirler. Kasa seçimi yaparken öncelikle iyi bir soğutma kapasitesinin olmasına dikkat edin. İkinci olarak

  • Süper ultra tower
  • Full Tower
  • Mıd tower
  • Mini tower
  • Slim tower
  • Mini ITX

Tipi kasalar vardır. Bir de son aylarda piyasaya çıkan Yeni ZBOX Nano Mini Bilgisayar kasaları da seçilebilir ki bunlar 1400 dolar fiyatla satılmaktadır.  Bilgisayar kasalarının içine ana kart, ekran kartı ram ve HDD gibi ana bileşenler ve ek fanlar yerleştirilir. DVD disk okuyucu birim de yine kasaların en temel bileşenleridir. Ana kart elektronik bileşenleri çok çabuk ısınırlar. Aşırı ısınma da size pahalıya patlar. Ana kart en ucuz fiyatla 400 liradan başlamaktadır. Bu bileşenlerin aşırı ısınmasını önlemek için yapılması gereken şey, iyi bir soğutma ortamı sağlamaktır. O yüzden sıkışık-dar kasaları tercih etmenizi önermiyoruz. Ek fan takabileceğiniz ve birkaç HDD takılabilecek alanı olan kasaları seçmenizi öneriyoruz.

Yukarıda saydığımız bileşenleri toplama bilgisayar oluşturacak şekilde alacaksanız, geniş ATX kasa seçmenizi öneririz. Az yer kaplayan kasalar sadece kurumlar için tercih edilir. Evlerde böyle bir sınırlamaya gerek yoktur.

Bilgisayar Kasasında Power Supply Seçimi

Power Supply elemanı, diğer tüm bileşenlere +5 volt, +12 volt,-5 volt, -12  volt DC enerji verir. Girişi 220 volt AC olup tüm çıkışları DC formdadır. Bu elemanlarda aşırı elektrik dalgalanmalarında akım koruma rölesinin olup olmadığı konusu çok önemlidir. Eğer bu röle yoksa elektrik dalgalanmalarında ana kart ve diğer bileşenler yanabilir. Unutmayın, Ucuz power supply enerji kaynaklarında akım koruma elemanı bulunmaz. Bilgisayarınızın ekran kartı özelliğine göre 500 veya 700 Watt Markalı bir Power Supply işinizi rahatlıkla görecektir.

Kaynak: Bilgizede.com

By Cagslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir