av-ali-uckac

Av. Ali UÇKAÇ

Göksun/Kahramanmaraş

Adıyaman’ın Besni ilçesindeki Besni Yüksekokulu öğrencileri Türk bayrağı baskılı giysileriyle okula alınmadı.

İstanbul’da ise Galatasaray Lisesi önünde İstiklâl Marşı’nı okuyan Türk bayraklı bir gruba biber gazı sıkıldı!

BALIKESİR’DE AKİLLERİ PROTESTO EDEN VATANSEVERLERE, POLİS BİBER GAZI İLE MÜDAHALE ETTİ, “SUÇ ALETİ” TÜRK BAYRAĞINA EL KOYDU!

Akçakale sınır kapısından Türkiye’ye geçmeye çalışan Özgür Suriye Ordusu militanları, kendilerine engel olmaya çalışan güvenlik güçlerine uzun namlulu tüfeklerle ateş açtı. Polis memuru Ferhat AVCI Şehit oldu, ağır yaralanan 2 polis, 5 asker ve 4 vatandaşın tedavileri ise sürüyor!

Ağrı Dağı’nın Korhan Yaylası’nın Bayraktepe mevkiinde bastıkları mayının patlaması sonucu jandarma er Mustafa ALTAN’ın ŞEHİT olduğu olayda ağır yaralanan jandarma er İbrahim ÖZKIDIR da tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak ŞEHİT oldu…!

Ahmet Türk: “Çözüm sürecinden kim dönerse zarar eder. Hükümet iyi bilsin ki, eğer barışı kalıcı bir barışa çeviremezse çözüm konusunda ciddi adımlar atılmazsa inanın ki yarın birileri onları Ergenekon’un yargılandığı yere gönderir. Halklarımızın hakkı ve hukuku konusunda kararlıyız.”

AKP’lı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin;

“Daha yapacak çok işimiz var.Çözüm süreciyle de şu anda dağda kırılan kalpleri birleştiriyoruz.”

  

Ufak tefek haberler ve sıradan açıklamalar bunlar biz uyumaya devam ederken, hani bizim Lozan’da yok ettiğimiz Sevr’ in bir iki maddesine göz atalım…

Sevr Antlaşması

“(madde 62-64): İngiliz, Fransız ve İtalyan temsilcilerinden oluşan bir komisyon Fırat’ın doğusundaki Kürt vilayetlerinde bir yerel yönetim düzeni kuracak; bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyeti’ne bağımsızlık için başvurabilecek.”

Yaşanan olaylar ve Sevr’ in bu  maddelerini okuduktan sonra bakalım bizi çok seven müttefiklerimiz ne demiş, ne yapmış:

Murat Karayılan’ın Kandil’den yaptığı “Silahlarımızla “Güney Kürdistan”a (yani Irak’ın kuzeyine) hep kullandığımız güzergahtan, kademeli olarak çekileceğiz….”.

“Önder Apo dahil herkes özgür kaldıktan sonra PKK silah bırakmayı düşünebilir!”

“Büyük Kürdistan”
açıklamasını, Avrupa Birliği de memnuniyetle karşılandı.

Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Peter Stano, “Komisyon olarak sürece destek veriyoruz. En yakın zamanda barışçıl çözüm için somut adımların atıldığını görmeyi umuyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, “Bu, 30 yılı aşkın süredir devam eden trajik şiddetin sona erdirilmesi yolunda olumlu bir adım. Türkiye hükümeti ve ilgili tüm tarafların, kalıcı bir barış doğrultusunda çalışmaya dönük cesur çabalarını alkışlıyoruz

Sadece alkışlamakla kalmadılar. Artık AB’ ye göre PKK Terör Örgütü  TERÖRİST değil “AKtivist”. Çünkü Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin raporunda “Türk halkı” ve “PKK terörizmi” ifadeleri çıkarıldı. PKK sürecin ilgili tarafı haline geldi!

İşte böyle sevgili okurlar. Lafı daha fazla uzatmadan yorumu sizlere bırakıyor ve bu haftalık yazımı Aziz NESİN’ in şu dizeleri ile noktalıyorum.

Bir gün bu memleketin yanağına bir öpücük,

Başucuna da bir not bırakıp gideceğim:

Notta şunlar yazılı olacak,

“Öyle güzel uyuyordun ki uyandırmaya kıyamadım”

Sevgi ve saygılarımla…

                                                                                            Av. Ali UÇKAÇ ([email protected])