Gün geçtikçe teknolojiye zorunlu olarak ayak uyduruyoruz. Teknoloji geliştikçe işimiz kolaylaşıyor fakat bir yandan da karşımıza kötü şeyler geliyor ve işin içinden çıkılmaz hale bile geldiği zamanları az çok tatmışsınızdır.

Son zamanlarda rus hackerlerin (söylentiye göre) geliştirdiği bir yöntem var ki, küçük-büyük şirketlerin başları dertte.

Gelen mail “Faturanız bu ay limitinizi aştı, Yüksek Fatura, Son Ödeme tarihli faturanız” vs gibi başlıklarla size orjinal mail gibi ve içeriğinde bir de pdf formatında fatura gönderiyorlar. Tabi iş yoğunluğu vs sebeplerden dolayı gönderenin adresine bakmadan açıyoruz çoğu zaman.

Bu gelen e-postaları açtığımızda “Eğer koruyucu yazılım yoksa” bilgisayarımıza virüs, daha doğrusu “Hesperbot” adlı truva atını bulaştırmış oluyoruz maalesef.

Bu durumda bizi World, Excell gibi office programlarından yaptığımız verileri hiçbir şekilde açamıyor, açmak içinse bizden ücret talep ediyor ve çoğu zaman parayı göndermeye yenik düşerek karşılığı da olmuyor.

Virüslü Maillerden Korunmanın Yolları:

Arkadaşlar programa vs gerek yok, tek yapmanız gereken olayı şudur;

Fatura maili gibi gelen mailleri lütfen dikkatli okuyun. Okumuyorsanız sadece kimin gönderdiğine (e-postasına) bakın. Örneğin; Mail Ttnet’ten geliyorsa mail adresinin uzantısı kesinlikle com.tr olmak zorunda ([email protected] gibi) eğer bu [email protected], [email protected] gibi adresler ise bu bir virüstür…

Sağlıcakla …

One thought on “Maillerinizi Okurken Çok Dikkatli Olun!”

Comments are closed.