İOS7 çıkmadan yazılımcılara öze betalar yayınlayarak kullanıcılarını heyecanlandırdı. Son olarak BETA 6 yayınlanarak bir çok özellik ve görselliklerle kullanıcılara güncelleme ile gelecek olan ios7 final sürümü bir söylentiye göre 10 Eylül’de çıkacakmış. Ancak bu söylentileri doğrulayanların yanı sıra yanlışlık olabileceği düşüncesinde olanlar var. Örneğin Donanım Haber’in yazısına göre;

“10 Eylül’de yeni iPhone’ları tanıtacak Apple’ın iOS 7’yi ne zaman tüm kullanıcılar için yayınlanacağı ilgili Apple’ın akıllı asistanı Siri’ye güç eren Nuance şirketinden şaşırtıcı açıklama geldi. Nuance’ın kendi geliştiricilerine gönderdiği maile göre Apple, iOS 7’yi genel kullanıma 10 Eylül’de sunacak.

Hali hazırda beta sürecinde olan iOS 7’nin 10 Eylül’de genel kullanımına sunulması için GM sürümünün yeni birkaç gün içerisinde yayınlanması gerekiyor. Ancak geçmiş deneyimlerimiz Nuance’ın bu açıklamasını çok fazla desteklemiyor.

Apple, normalde yeni iPhone’ları lanse ettiği etkinlikle birlikte sistemin GM sürümünü geliştiricilerin kullanımına sunuluyor. Sistemin genel kullanıma sunulması ise yeni iPhone’ların satışa sunulmasından birkaç gün önce gerçekleşiyor. Dolayısıyla Apple’ın yeni iPhone’ları tanıtacağı gün iOS 7’yi genel kullanıma sunması çok da olası durmuyor.

Bu bilgiler ışığında Nuance’ın mailde belirttiği 10 Eylül tarihinin aslında GM sürümünün yayınlanma tarihinin olduğunu, diğer bir deyişle mailin yüksek ihtimalle “GM” yerine “GA (General Availability)” kullanılarak yanlış yazıldığını söyleyebiliriz.”

dediler.

İOS7 ile gelecek özellikleri derlemek istersek:

Oldukça sade bir arayüz!

Apple CEO’su Steve Jobs öldükten sonra, arkasında bıraktığı en sağlam veliaht’ı Apple baş tasarımcısı Jony Ive, ekibiyle iOS 7 konusunda fazladan mesai yapacağını kullanıcılarına sosyal ağlarla bildirmişti. Güncelleme arasında tüm simge ve dizaynın da değiştiğini bildiren Ivy, daha önce hiçbir sürümde olmayan köklü değişikliklerin uygulandığından bahsetti.

Yeni uygulama ikonlarıyla beraber menü renklerinin seçilebiliyor olması, farklı kullanıcı kitlelerinin beklentileri karşılayacak gibi görünüyor. Bir zamanda HTC’de gördüğümüz, ekran üzerine yağmur veya kar yağma efektini, Apple yeniden gün yüzüne çıkararak kullanıcısına sunmuş.

2.boyuttan 3D’ye adım atan iOS 7, grafik işlemcisi ve ekran teknolojisi aynı olan iOS 6 yüklü modele göre renk olarak daha canlı, gerçekçi ve akıcı. Bu duruma en çok sevinecek kitle elbette ki iPhone 4 sahipleri. Düşük işlemci hızıyla dikkat çeken model, bu güncellemeyle 4S keyfi sunacak gibi duruyor.

iOS 7’nin bir de otomobil modu var!

iPhone modelinin kaç olursa olsun, motosiklet ve otomobillerin vazgeçilmez özelliği kuşkusuz Navigasyon özelliği. Çeşitli stant veya aparatlarla sabitlenen iPhone’lar, yeni işletim sistemiyle artık daha kararlı, daha sade ve daha kolay.

Özel bir otomobil modu sayesinde sesli aramalar yapılabilir, mesajlar gönderebilir ve iSiri sayesinde telefonunuzu arabanızla yönetebilirsiniz. Mercedes, Kia, Ferrari, Hyundai ve Chevrolet markaların otomatik olarak tanıyor olacağı iOS 7, kullanıcılarına farklı bir seyahat keyfi sunuyor olacak.

Uygulamalar otomatik güncellensin!

Apple kullanıcılarının, sanırım en fazla şikayette bulunduğu özellik eksikliklerinden biri de marketten indirilen ve günlük kullanıma açık uygulamanın kendini otomatik güncelleyemiyor olması. iOS 7 mühendisleri tarafından bu soruna kulak verilmiş olmalı ki, artık indirdiğiniz uygulamaları sizin görmenize ve markete girip teker teker güncellemenize gerek kalmadı.

Beklenen “iTunes Radio” sizlerle!

Kullanıcılar tarafından akıllı telefonlarındaki eksiklik bitmiyorken resmi bir radyo uygulamasının neden olmadığı sorularına Apple’dan cevap geldi. Apple ürünleri, yenilenen işletim sistemi iOS 7’yle beraber gelen resmi bir radyo uygulaması kazanacak. iTunes Radio uygulamasının, Mac ve Apple TV ile entegre olarak çalışacağı biliniyor.

Control Center

iOS 7 ile birlikte gelen yeni bir özellik de Control Center. Temel ayarlamaların Ayarlar menüsüne girilmeye gerek kalmadan açılır bir panelle kontrol edilmesine olanak sağlayan, kolay kontrol merkezi.

Notifications Center

Notifications Center, yenilenen iOS 7 işletim sistemiyle kullanıcılarına, daha pratik anlaşılır ve sade bir bildirim paneli sunuyor. iOS 7’de artık uygulama güncellemeleri gibi bildirimler yerine yalnızca gelen uyarılar gösterilecek.

Kamera performansı kendini aştı!

Yenilenen işletim sistemindeki radikal değişiklikler arasında en dikkat çeken özelliklerden biri de, kamera performansı. Çekim özellikleri ve hızı açısından büyük bir değişiklik göstereceğinden bahsedilen iOS 7, kısa bir süre daha dijital kamera taşımaya gerek bırakmayacak gibi görünüyor.

Fotoğrafların yeni yüzü!

Uzun zamandır bir düzenleme yapılmayan hatta 4 sürümdür ellerin bile değmediği Fotoğraflar, Film Rulosu’ndan başlanarak büyük bir düzenleme ve yenilenme geçirdi. Artık fotoğrafları istediğiniz gibi gruplayabilir ve sıraya koyabileceksiniz.

AirDrop!

iOS 7’de artık herhangi bir şeyi paylaşmak için AirDrop özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bluetooth’u aratmayacak yeni özellik sayesinde Fotoğraf, Video, Mesaj ya da Rehber paylaşımları sorunsuzca yapılabiliecek.

Bugünden itibaren, Beta kullanımına sunulan iOS 7, önceki sürümlerde de olduğu gibi tam sürümün Ekim ayında kullanıcıya sunulması bekleniyor.

Yenilenen yüzüyle nefesleri kesen işletim sistemi iOS 7, iPhone 4/4S/5, iPod Touch 16/32 GB, iPad 2, iPad Retina ve iPad Mini’de kullanılıyor olacak. (Milliyet)