ODTÜ’de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla yılbaşı akşamı YÖK’e saldırı düzenleyen RedHack (Kızıl Hackerlar), dün gece yarısı YÖK’ün web sitesini bir kez daha hedef aldı.YÖK’ün elektronik paylaşım sistemi “ebys.yok.gov.tr” (Ekran Görüntüsü: http://zone-h.org/mirror/id/18906528) sitesine girerek aralarında “gizli” ibaresi bulunan binlerce dokümanı ele geçirdiklerini duyuran RedHack, bazı belgeleri kamuoyuna sunmaya başladı.

Fırat Üniversitesi’ne ait yayınlanan bir belgede, üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon ile 480 bin TL’lik bir otomobilin alındığı bilgisi yer alıyor. RedHack, Fırat Üniversitesi dışında İstanbul, Giresun, Gazi, Adnan Menderes, Hacettepe, Kastamonu ve Uludağ Üniversitesi’ne ilişkin belgeleri de paylaştı.

YÖK’e ait olduğu belirtilen belgeler arasında Atatürk Orman Çiftliği arazisinin konut ve iş merkezi yapılmak üzere satışa çıkarılması ile ilgili “gizli” damgası vurulmuş doküman da bulunuyor. Fırat Üniversitesi hakkındaki iddia eski rektörün öğrenci harçlarını kullanarak aldığı Audi A8 marka otomobil. Uludağ Üniversitesi hakkındaki iddia ise daha da vahim. Redhack’in paylaştığı belgelere göre Uludağ Üniversitesi’nde yapılan temizlik ihalesinde 12 milyon TL yolsuzlukla ilgili.