Facebook’un yeni uygulamasına geçiş,  markalar tarafından büyük bir heyecanla beklenirken, kullanıcıların büyük bölümü Facebook’un sergilediği zorlayıcı tavırdan memnun değil. Zaman Tüneli uygulamasının özel hayatlarını gereğinden fazla deşifre ettiğini düşünen kullanıcılar geçişin isteğe bağlı olmasından yanalar. Bunun yanı sıra uygulamanın çok fazla içerik paylaşması sebebiyle doğacak güvenlik sorunları nedeniyle de endişeli olan kullanıcılar, bu konuda Facebook’tan güvence istiyorlar. 

Marka boyutunda ise işler tamamen farklı. Şubat başında başlayan geçişlerle birlikte markalarının tanınırlık oranlarını arttıran şirketler, yayınlayabildikleri reklamların yanı sıra yeni sayfa tasarımının bu oranın artmasında büyük payı olduğunu belirtiyorlar. Bunun yanı sıra bu yenilik sayesinde markalar arasındaki rekabetin de artacağını vurguluyan şirketler, oluşacak rekabetin daha fazla kâr sağlayacağına inandıklarını belirttiler.

Facebook yaş sınırı artmalı

Facebook’un  zaman tüneli uygulamasını hayata geçirmesine günler kala, aileler ve uzmanlar sitenin güvenlik sorunlarından şikayetçi olmayı sürdürüyorlar. Facebook, üyelik için 13 yaş sınırı kuralı uygulasa da, bu kural kullanıcılar ve uzmanlar tarafından yeterli görünmüyor. Özellikle son dönemde Facebook üzerinde çocukların kandırılıp, kaçırılması aileler tarafından büyük endişeyle takip edilirken, Facebook’un bu konuda bir takım önlemler alması gerektiğini vurguluyorlar.

Çocukların teknolojiden uzak kalmaması gerektiğini vurguluyan aileler ve uzmanlar, yine de çocukların sağlıklı gelişimi adına siteye üyelik yaş sınırının daha yukarı çekilmesi gerektiğini, bunun yanı sıra koyulacak güvenlik bariyerleriyle çocukların psikolojilerini bozacak içeriklerden uzak tutulabileceğine inandıklarını belirttiler.

Facebook yetkilileri, konunun üzerinde çalıştıklarını, çocukların sağlığını ve psikolojik gelişimleri koruma adına bir takım yenilikler getireceklerini belirttiler.

Özellikle son dönemde artan çocuk kaçırma olayları ve sitenin içeriğinin genişliğinden kaynaklanan çocuk psikolojisini kötü yönde etkileyebilecek içerikle birlikte, aileler ve uzmanların görüşüne katılmamak elde değil.Bunun yanı sıra çocukların teknolojiyle iç içe olmasının yanı sıra dışarı çıkıp sosyalleşmeleri gerektiğini düşündüğümüzde, yaş sınırı kulağa fikri hiç de mantıksız gelmiyor.