BTK, 29 Nisan 2017’de Wikipedia’ya erişim yasağı getirirken, bu kararın münasebeti olarak da Türkiye’yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde gösterme hedefi güden içeriklerin kaldırılmamasını gösterdi. 5651 Sayılı Kanun’un 8/A hususuna nazaran alınan kararı daha sonra Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylandı.

O periyotta BTK’dan yapılan açıklamada “Erişim engelleme önlemi uygulanmadan evvel Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği biçimindeki iftiralara mekan veren makalelerde mekan alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve memleketler arası pratiklere tutarlı bir formda uyar-kaldır prosedürü uygulanarak resmi muhabere kanalları üzerinden uyarılmış lakin bu bahiste bir yanıt alınamaması nedeniyle erişim engelleme önlemi uygulanmak zorunda kalınmıştır.” tabirlerini kullanmıştı.

Wikipedia’nın kaderi 11 Eylül’de malûm olacak

Wikipedia’nın avukatları karara itiraz etseler de yasak kararı kaldırılmadı. Hukuksal yolların tükenmesinin akabinde Wikipedia avukatları AYM’ye başvurdu.

Anayasa Duruşması 1. Kısım, isimli tatilin sona ermesinin akabinde gerçekleştirilecek birinci içtimada Wikipedia yasağını gündemine taşıyacak. 11 Eylül’de yapılacak olan içtimada, Wikipedia’nın büsbütün erişime engellenmesi kararının tabir özgürlüğünü ihlal edip etmediği konusu masaya yatırılacak. İhlal kararı verilirse, internetin en büyük ansiklopedisine uygulanan erişim yasağı kaldırılacak. 1. Kısım ayrıyeten bu başvuruyu umumi heyete da sevk edebilir.

By Cagslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir