Çocuklarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik, erkek çocuklarında 13-14 yaşında başlayıp, 202li yaşların başında, kızlarda 10-12 yaşlarında başlayıp, 18 yaşını müteakip birkaç yıl içerisinde tamamlanması beklenen bir süreçtir. Bebekler, ilk 6 yıl dünyaya adapte olur, bunu takip eden 6 yıl içerisinde ise bedensel olarak üremeye müsait hale gelir. 10-12 yaşından itibaren ise, cinsel güdülenme dönemi başlayan çocukların, bu yaşlardaki hormonal dengesizlikleri nedeniyle ciddi ruhsal sorunlar yaşamalarının yanı sıra, ortaya çıkan bedensel gelişimler de bir miktar sıkıntıya yol açmaktadır.

Çocuklarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde ereksiyon, ergenlikten önce meydana gelmez. Bu dönemden önce çocukların herhangi bir cinsel istek duyması da söz konusu değildir. Elbette karşı cinse bir ilgi söz konusudur, ancak bu cinsel boyuttan ziyade, anne figürüne duyulan ilgiyle benzer bir sevgi halidir. Benzeri biçimde kız çocuklarının da cinsel arzuları ergenlik dönemine kadar yoktur.

Çocuklarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?
Çocuklarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ancak, ergenlikle birlikte, cinsel isteklilik anormal biçimde yükselir. Vücudun enerji kaynaklarının da en üst seviyelerde olması sebebiyle, cinsel dürtülerin engellenemez biçimde taşması söz konusudur. Vücuttaki hormon salgıları inanılmaz boyutlara ulaşır, erkeklerde kıllanmalar başlarken, kız çocuklarının kadınsı vücut hatları şekillenmeye başlar. Esasında bu doğanın insana biçtiği çoğalma rolünün artık yerine getirilmesinin bir habercisidir. Ancak, bilimsel olarak, ergenliğin tamamlanmadan ebeveyn olmanın bazı sakıncalarından da bahsedilebileceği için, doğaya bu konuda bir miktar sınır koyarız ve hemen her ülkenin kanunlarında, bu kararı verebilme yaşı 18 olarak tespit edilmiştir.

Çocuklara Profesyonel Destek

Çocukların hayatlarını belirleyen temel eğitim sürecini yaşadıkları bu yaşlarda ergenlik nedeniyle ruhsal bunalımlar yaşamaları, hayatlarının gelecek dönemlerinde ciddi sorunlarla karşılaşmalarına sebep olacağından, bu dönemde profesyonel destek alınmasında büyük fayda vardır. Eski toplumlarda evlilik yaşı 14 civarında olduğundan, ergenlik dönemindeki hormon problemleri büyük ölçüde bertaraf edilebilirken, günümüzde evlilik yaşının ilerlemiş olması ve maalesef bizim gibi kapalı toplumlarda çocukların cinselliklerini yaşamaları üzerinde ciddi baskıların oluşu nedeniyle bu süreç büyük bir probleme dönüşebilmektedir.

Baba olmanın ideal yaşı nedir? adlı yazımıza baktınız mı? https://www.caglaryildiz.net/baba-olmanin-ideal-yasi-nedir/

[the_ad_placement id=”icerik”]

Çocuklarda Ergenlik Dönemi

Ergenlik döneminde çocuklar, içe kapanık, sinirli ve yılgın bir profil çizerlerse, ergenlik depresyonu ihtimali çok yüksektir. Bu durumda çocuklarınızı muhakkak uzman bir hekime ulaştırınız. Kız çocuklarında ergenliğin başlangıcı adet görmeye başlama zamanı olarak kabul edilir. Erkek çocuklarda ise, meninin penise ulaşmaya başlamasıdır, ancak bunu tam olarak tespit edebilmek mümkün olamamaktadır.

By Cagslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir